Awards & Honors

The School of Journalism & Mass Communication counts among its students many distinguished professionals in a variety of media. From newspaper reporters and editors to top-level strategic communication executives, SJMC graduates share a common bond of demonstrated excellence in their fields. For example, these Pulitzer Prize–winners all graduated from the School:

2011 Kathleen Gallagher (B.A. ‘81)
2010 Anthony Shadid (B.A. ‘90)
2008 David Umhoefer (B.A., ’83)
2004 Anthony Shadid (B.A., ’90)
1996 Robert D. McFadden (B.A. ’60)
1993 Paul J. Ingrassia (M.A. ’73)
1992 Deborah Blum (M.A., ’82)
1977 Neil Ulevich (B.A. ’68)
1975 William C. Mullen (B.A. ’67)
1970 Marquis Childs (B.A. ’23)
1953 Austin Wehrwein (B.A. ’37)
1939 Louis Lochner (B.A. ’09)

Distinguished Service to Journalism Award

Each year the School honors outstanding alumni; faculty select award winners based on their achievements in all fields of journalism and mass communication.

2014
Mark Pocan
George Stanley
Christopher Peacock
Lori Swanson

2013
Frederica Freyberg
Carrie Johnson
Philip Johnston
Ginnie Roeglin

2012
Steve Paulson
Greg Hughes
Jack Harned

2011
Rick Fetherson
Neil Heinen
Charlotte Feldman-Jacobs

2010
Teresa Alpert
Richard Bachhuber, Jr.
Sue Steinberg

2009
Dave Umhoefer
Patricia D. Wright

2008
Mary Conway
Peter D. Fox
Chris Rose

2007
Herman Baumann
Cliff Behnke
Robert Miller

2006
Marj Charlier
Bill Mullen
Steve Pogorzelski

2005
Joy Amundson
Scott Cohn
Scott Farrell

2004
Ed Bark
Ellen Foley
Jill Geisler

2003
Laura Miller
Eric Newhouse
Dave Zweifel

2002
Daniel Baumann
Anja M. Carroll
Leonard Shapiro

2001
Jack Hart
Steven J. Smith
Carol Toussaint

2000
Marsha Lindsay
Larry Wert
Jonathan Wolman

1999
David Maraniss
Jim Mott
Owen Ullmann
J. Paul Van Nevel

1998
Chris Bury
John M. Geddes
Bud Lea

1997
Julie Ann Miller
Patrick Cunningham
M.W. Newman

1996
Joseph C. Lonsdorf
Bruce L. Martzke
Robert R. Williams
Gloria Brown Anderson

1995
William J. Broad
Paul J. Ingrassia
Neil H. Shively

1994
Bruce Bendinger
Steven M. Bornstein
Rita Braver
Kristine Kurey

1993
Donald C. Bauder
Robert I. Friedman
Peter S. Greenberg

1992
Nora Boustany
Robert L. Klein
Roger E. Axtell

1991
William F. Huffman
Helen Firstbrook Franklin
Robert B. Sims

1990
James E. Burgess
Paul S. Counsell
Susan A. Davis

1989
Warren J. Heyse
Lynn Giordano
Jeff Greenfield

1988
Patricia Wells
Pongsak Payakvichien
Jules K. Joseph

1987
Douglas C. Jones
Robert McFadden
A. A. Wolf

1986
Jane E. Brody
Robert S. Zigman
Avram Butensky

1985
John Patrick Hunter
Karl E. Meyer
Lea H. Thompson

1984
John B. Adams
Dion Henderson
Gene F. Soldatos
James G. Wieghart

1983
Eileen Alt Powell
Bill Stokes
Esther Van Wagoner Tufty

1978
Bradley S. Greenberg
Graham Hovey
Morris and Mary Rubin

1977
Gretchen A. Kemp
Robert Shaplen
Guido H. Stempell III

1976
Robert A. Haeger
Hillier Krieghbaum
Mitchel L. Milvaetz

1973
Charles L. Fleming
William G. Harley
Richard H. Leonard

1971
Florence (Jerry) Allen
Lionel C. Barrow, Jr.
Curtis D. MacDougall
Raymond B. Nixon

1969
William E. Branen
Conrad C. Fink
Bernice Fitz-Gibbon
Robert Teague

1968
Donald W. Anderson
William T. Evjue
William E. Walton

1967
William F. Canfield
Edwin Newman
Max F. Ninman

1966
Leo V. Gannon
George H. Gribbin
William Moss Pinkerton

1965
Seymour Korman
Jack E. Krueger
Ruben Levin

1964
Nat Hiken
George V. Underwood, Jr.
Fred Wittner

1963
Carson F. Lyman
Karl M. Mann
Austin C. Wehrwein

1962
Chester V. Clifton
Herbert C. Kubly
Fred S. Siebert

1961
Chilton Rowlette Bush
Wallace Meyer
Miriam Ottenberg

1960
Eugene S. Duffield
William H. McCall, Jr.
Carlos R. Quirino

1959
Robert H. Fleming
Walter G. Hornaday
Howard M. Teichmann

1958
Ralph D. Casey
Anthony G. DeLorenzo
Daniel D. Mich
Carl A. Zielke

1957
Courtland R. Conlee
William H. Metcalfe
Kenneth Olson
Walter A. O’Meara

1956
Elizabeth Farrington
Randall G. Gould
Owen L. Scott
James S. Thompson

1955
Marquis W. Childs
Lloyd A. Lehrbas
Louis P. Lochner
Irwin Maier
Kenneth N. Payne
A. Walter Seiler

The Ralph O. Nafziger Award for Achievement within 10 Years of Graduation

Named for the late Ralph O. Nafziger, who was director of the school from 1949 until his retirement in 1966. Nafziger built an international reputation as a leader in journalism education. The honorees have shown remarkable professional initiative and promise.

2014
Jessica Arp

2013
Daniel O’Brien

2012
Katie Harbath

2011
Colin Benedict

2010
Justine Nagan

2009
Elizabeth Medhin

2008
Janel Klein

2007
Adam Albrecht

2006
Scott Anderson

2005
Aaron Popkey

2004
Stephen Thompson

2003
Ali Weisberg Zelenko

2002
Anthony Shadid

2001
Jason Cohen

2000
Roger Maes

1999
Cynthia Goldberg

1998
John Keefe

1997
Gregory Hughes

1996
Peter Annin

1995
Phil Rosenthal

1994
Joan Gilbertson

1993
Deborah Blum

1992
Mary Annette Pember

1991
Joel Dresang

1990
Heidi Kempf

1989
Dale D. Buss

1988
Scott J. Farrell

1987
Pam McAllister Johnson

1986
Craig Wirth

1985
Owen Ullmann

1984
Abigail J. Nash

1983
Jill Geisler

1981
Neal Ulevich

1980
Terri Brooks

1978
Steven L. Raymer

1976
William C. Mullen

1973
Jane E. Brody

1971
David H. Nimmer

The Harold L. Nelson Award

This award is given for distinguished contribution to journalism and mass communication education. The award is named for Harold L. Nelson, director of the School of Journalism from 1966 to 1975. Recipients have taught in some of the most distinguished journalism programs in the nation.

2014
Charles Salmon

2012
Sun-Yeol Choi

2011
Esther Thorson

2010
Paul Voakes

2009
Garrett O’Keefe

2008
Byron Reeves

2007
Donald Shaw

2006
Jane Brown

2005
David Nord

2004
Guido H. Stempel III

2001
Daniel Wackman

1999
Terry Hynes

1998
Wilmott Ragsdale

1993
MaryAnn Yodelis Smith

1992
Richard F. Carter

1991
Jay Blumler

1990
Steven H. Chaffee

1989
Lee B. Becker

1985
Dwight L. Teeter

1981
Bruce H. Westley